Yatırım Teşvik Danışmanlığı

Yatırım Teşvik Danışmanlığı

Yatırım teşvik danışmanlığı, yeni atılımlar ile katma değer oranı yüksek olan Ar-Ge çalışmalarının proje bazından desteklenmesi konusunda, yapılan yönlendirme hizmetidir. Danışmanlık hizmetleri, yatırımları özendirmek ve devamlılığını sağlayabilmek için önemlidir. Aynı zamanda dışa bağımlılığın azaltılacağı ve teknolojik dönüşümlere de katkıda bulunan çalışmaları amaçlayan projelerdir.

Sektörel olarak yapılan destekler planlanarak, ülkemizdeki gelişimler ile kamu görüşleri temsil edilir. Yatırım danışmanlığı konusunda verilen hizmetler, geniş bir kategoride incelenebilir. Yatırım Teşvik HAYVANCILIK kredileri olarak çeşitli vergi destekleri, finansman destekler ve yatırım yeri destekleri gibi yardımlar yapılır. Yatırımcılar ve devlet için yatırım teşvik danışmanlıkları adına düzenlenen teşvik belgelerinin önemi büyüktür. Bu belgelerin, yatırımcılara birçok olanağı beraberinde getirdiği söylenebilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir Nasıl Düzenlenir?

Yatırım teşvik danışmanlığı ile teşvik başvuru dosyaları hazırlanmaktadır. Yatırımcıların arzu ettiği alana bağlı olarak proje destekleri verilir. Bu destekler arasında TARIMSAL Yatırım Teşvik Belgesi hazırlığı da yer alır. Düzenlenen tarımsal teşvik belgeleri, tarım ve çiftçilik yönünde gelişmeye ve atılım yapmaya yardımcı olur. Yatırım teşvik belgesi düzenlenirken izlenen adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle teşvik başvuru dosyasının hazırlığı yapılır.
 • Hazırlanan başvuru, ilgili bakanlığa sunulur.
 • Yatırım türüne bağlı olarak düzenlenen inşaat ve makine teçhizat listesi hazırlanır.
 • Başvuru dosyası, bakanlık tarafından takibi yapılarak sonuçlandırılır.
 • Teşvik belgesinin gerekli görülen yerlerinin revizesi yapılır.
 • Son işlem ise teşvik belgesinin kapama vizesi işleminin yapılmasıdır.

Bu aşamalar, teşvik belgelerinin sektör bazlı düzenlemelerinde izlenecek adımlardır.

Yatırım Teşvik Sektörleri Nelerdir?

Yatırım teşvik danışmanlığı, müteşebbislere yatırımları konusunda bilgilendirme ve yönlendirme hizmetinin verilmesidir. Yatırım yapmak isteyen bireyler için bu yönde birçok yatırım teşvik sektörü vardır. Belirlenen sektörler, devlet tarafından desteklenen ve projelendirilmesine izin verilen alanlardır.

Devletin desteklediği bazı yatırım teşvik sektörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Metal eşya yatırım teşvikleri,
 • Otel ve turizm teşvikleri,
 • Finansal kiralama,
 • Öğrenci yurtları için yapılan yatırım teşvikleri,
 • Eğitim alanlarındaki yatırım destekleri,
 • Giyim ve tekstil yatırım destekleri,
 • Kimyasal madde ve ürün teşvikleri
 • İnşaat ürünleri için düzenlenmesine izin verilen inşaat yatırım teşvik belgesi düzenleme destekleri,

Bu sektörler, yatırım teşviki olarak verilen desteklerden bir kaçıdır. Sektörler, oldukça geniş kapsamlı olarak incelenebilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlık Ücreti

Yatırım teşvik danışmanlığı ücretleri, bu alanda hizmet veren şirketlerin inisiyatifinde olan bir konudur. Genellikle yatırım şirketleri, ücret talep edilmeden ön bilgilendirme ve genel hatlarıyla sektörler hakkında yol haritası çizer. Yapılan bilgilendirmelerin ardından Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlık Ücreti konusunda, yatırım şirketleri yatırımcılara detaylı bilgileri verir.

Her sektörün başvuru danışmanlık ücreti farklı oranlardadır. Yapılacak anlaşma gereğine bağlı olarak finansal danışmanlık ücretleri değişkenlik gösterir. Yatırım danışmanlık şirketlerinin yaptığı anlaşmalarda, şirket kaynaklı gerekçeler olması durumunda ise teşvik belgelerinden ücret talep edilmeyebilir. Bu hizmetler alınmadan önce, yatırımcılar sektör tercihine göre süreçlerin yürütülmesi konusunda bilgilendirilir. 

İletişim