Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi Nedir?

Proje yönetimi, belli projeler üzerinde çalışan ekiplerin daha verimli, daha düzenli, daha etkili bir şekilde çalışmalarını sağlar. Bir proje üzerinde çalışırken o projedeki işin planlanması, planın yürütülmesi ve yönetilmesi her ekip ve her şirket açısından önem taşır. Projenin doğru bir şekilde hedefine ulaşması ve verimlilik sağlaması her şirket ve her işletme için gerekli bir unsurdur. Ekibiniz proje yönetimi sayesinde üzerinde çalıştıkları projenin ayrıntılarını daha net bir şekilde görebilir, projeye uygun geri bildirimleri daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebilir ve daha etkili bir işbirliği sağlayarak çalışmalarını yürütme imkanına sahip olabilirler.

Proje yönetimi kavramı genel hatlarıyla 1900`lü yıllarda birkaç farklı mühendislik türünün birleşmesiyle ortaya çıktı. Geçen yıllar içerisinde gelişen proje yönetimi alanı onu daha iyi tanımlayan araçlara ve tekniklere ulaştı. Gitgide daha fazla önem kazanarak yaygın hâle gelen proje yönetimi kavramı, mühendislik projelerinde sık sık kullanıldı. Proje Yönetim Enstitüsü`nün (PMI) kurulmasıyla bu yöntem daha sağlam temeller üzerine inşa edilmiş oldu. Modern proje yönetimi sayesinde eski ve yönetilmesi zor araçlar yerlerini daha esnek ve daha konforlu araçlara bıraktı.

Daha açık ve daha organize planlar sayesinde ekibinizin etkileşim ve işbirliği potansiyelleri gelişir. Plansız bir projede işlerin ne kadar karmaşık bir hâl alabileceğini siz de tahmin edebilirsiniz. Böyle bir projeyi yönetmek veya içerisinde yer almak can sıkıcı ve yorucu bir durum olabilir. Bunun yerine iyi bir proje planlamasıyla herkesi bu karmaşadan ve gereksiz sarf edilen efordan kurtarabilirsiniz.

Projenize başlamadan önce projede yer alacak kişileri, projedeki görevlerini, projenin son teslim tarihini detaylı bir şekilde çıkararak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında proje ekibinde yer alacak kişilerin görevlerini ve bu görevlerin son teslim tarihleri, içerikleri gibi detaylı daha rahat görebileceğiniz ve görselleştirebileceğiniz bir çizelge hazırlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Projenizde adım adım gelişmeleri takip edebileceğiniz bu sistem iyi bir listeleme aracıdır. Daha sonra bu çizelgeyi proje takviminize aktararak detayları daha net görebilirsiniz. Bu şekilde son dakika sürprizlerinden ve hoşunuza gitmeyecek gelişmelerle karşılaşma ihtimalinizden de kurtulmuş olursunuz.

Proje Yönetimi Aşamaları

Proje yönetimi aşamaları, size veya proje üzerinde çalışan ekibe kolaylıklar sağlayan, projenizdeki ilerleme ve gelişmeleri daha net görebilmenizi ve takip etmenizi sağlayan proje yönetimi sisteminin aşamalarıdır. Proje yönetiminin temelinde yer alan 5 aşama vardır. Bu 5 aşama şu şekildedir:

Proje Başlangıcı

Proje Planlaması

Proje Yürütme

Proje İzleme ve Kontrol

Proje Kapanışı

Proje Başlangıcı

Proje başlangıcı aşaması, fikir olarak tasarlanmış bir projenin nasıl hayata geçirileceği konusundaki değerlendirmelerin yapıldığı aşamadır. Bu aşamada proje tüm hatlarıyla tanımlanır. Projede yer alacak kişilerin rolleri, iletişim ve etkileşimleri ve işbirliği belirlenir.

Proje Planlaması

Proje planlaması aşamasında projenin nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili süreç netliğe kavuşturulur.

Proje Yürütme

Proje yürütme aşamasında ekip işi yürütmeye başlamıştır. Bu aşamada etkin bir işbirliği sağlanması projenin yönetim akışını sorunsuz bir şekilde ilerletir.

Proje İzleme ve Kontrol

Proje izleme ve kontrol aşamasında harcanan çaba ve tamamlanan iş miktarı arasındaki oran ölçülür, gelir-gider durumu kontrol edilir.

Proje Kapanışı

Proje kapanışı aşaması proje yönetiminin son aşamasıdır. Projenin teslimatını ve bittiğini kapsar. Bu aşamada yapılması gereken son şey projenin gözden geçirilerek raporunun tamamlanmasıdır.

Proje Yönetimi Yazılımı

Proje yönetimi yazılımı ile firmalar proje yönetimi çizelgelerini daha kolay bir şekilde organize edebilirler. Gelir-gider tablolarını, projedeki ilerlemelerini, mevcut durumlarını net bir şekilde görebilirler. Proje yönetiminde modern bir sistem sunan proje yönetimi yazılımlarıyla ilgili detaylı bilgi ve örneklere Investurco firmamızla iletişime geçerek veya web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve İletişim

Güven ve kalite anlayışıyla müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı esas alan Investurco firmamızın hizmetlerini web sitemiz üzerinden inceleyebilir, merak ettiğiniz unsurlar hakkında web sitemizde yer alan “iletişim” sekmesinden irtibat numaralarını arayabilir veya mail adreslerinden iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz