Kosgeb Başvuru

Kosgeb başvuru işlemi tamamen online sistem üzerinden yapılır. Kogseb, küçük ve orta ölçekteki işletmeleri geliştirmek için kurulmuş bir hibe destek programıdır. Küçük ve orta ölçekte kabul edilen işletmeler, Kosgeb başvuru koşullarını taşıyor ise bu hibe programına başvuru yapabilirler.

Kosgeb Başvuru Nasıl Yapılır?

Kosgeb’e başvuru yapabilmek için öncelikle Kosgeb tarafından açılan eğitim programına katılmanız gerekir. Eğitim 5 günlük bir süreyi kapsamakta ve Kosgeb başvurusunun nasıl yapılacağı ve Kosgeb’in ne olduğu ile ilgili çeşitli bilgiler verilmektedir. Bu eğitim programından başarı ile geçen ve sertifika almaya hak kazanan kişiler Kosgeb’e başvuru yapmak için ilk aşamayı geçmiş olurlar.

Online Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim sertifikasını aldıktan sonra Kosgeb’e e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu yapabilmeniz için her şeyden önce işletmeyi kurmuş olma şartı aranır. Yani bir vergi levhanızın olması gerekir. Başvuru esnasında sizden bir de işle ilgili proje istenecektir. Projede neden bu işi seçtiğiniz, kaç kişi çalıştıracağınız ve hedeflerinizle ilgili bilgiler istenecektir. İstenen belgeleri sistem üzerinden online olarak yüklemeniz gerekir. Yükleme evrakları jpg ya da PDF formatında olabilir. Bu aşamadan sonra Kosgeb’den gelecek olan haberi bekleyebilirsiniz.

E Devlet’ten Kosgeb’e Nasıl Başvurulur?

E-devletten Kosgeb’e başvuru yaptıktan sonra Kosgeb yetkilileri sizi arayarak başvurunuzun kabul edildiğini ya da revize edildiğini bildireceklerdir. Başvurunuz revize edildi ise projenizde gerekli düzeltmeleri yaparak tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildi ise Kosgeb heyeti tarafından yapılan mülakata katılmanız gerekir. Bu mülakatta projenizi savunarak neden bu işe karar verdiğinize heyeti ikna etmeniz gerekir. Heyetin ikna olarak projenizi onaylaması ile Kosgeb’e kabul edilmiş olursunuz.

Kosgeb’den Nasıl Yararlanılır?

Yukarıda sayılan adımları tamamladıktan sonra Kosgeb’den hibe almaya hak kazandınız demektir. Kosgeb hibesi 3 aşamada işletmeciye ödenir. Yani Kosgeb 65 bin TL’ye kadar yapmış olduğu hibe desteğini bir anda işletmeye ödemez. Bu hibe desteğinin tamamını almak işletmecinin takip yeteneğine ve ilgisine bağlıdır. Kosgeb, işletmenin işleyişini takip ederek peyderpey ödeme yapar.

Girişimcilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb başvuru koşullarını sağladıktan sonra hibe almaya hak kazandıysanız verilen hibe desteği kadın ve erkek işletmeciler için farklıdır. Bu kapsamda kadın adaylar taahhüt edilen hibe desteğinin % 90’lık kısmını alabilirken erkekler % 70’lik kısmı alabilirler.

Kosgeb, fatura ve ödeme dekontu ile ibraz edilmeyen hiçbir harcamanın ödemesini yapmaz. Yani Kosgeb’den destek alırken elinize hiçbir şekilde paranın verilip işletme için harcama yapmanıza müsaade edildiğini göremezsiniz. Öncelikle siz işletmeniz için gerekli malzemeleri alacak, bunların ödemesini yapacak ve sonrasında Kosgeb’den bu meblağı talep edeceksiniz. Kosgeb’e başvuru yapmak isteyenlerin yanlış bilgiye sahip olduğu en önemli husus budur. Kosgeb, işletmeye can suyu niteliğinde verdiği hibe desteği ile yoğun şekilde tercih edilmektedir.