KOSGEB Başvuru

KOSGEB Başvuru

KOSGEB başvuru, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı`na yapılan başvuruları kapsayan ifadedir. Türkiye`de küçük ve orta ölçekli işletmelerin etkinliklerini arttırmak ve girişimlerine destek olmak kurumun temel amaçlarındandır. KOSGEB, girişimcileri destekleyen kurumlardan biridir. Ticari alanlarda ilerleme kaydetmek isteyen ve kendine ait bir iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabilme şansına sahiptir. KOSGEB`e başvurabilmek için girişimcilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar KOSGEB ve KOSGEB`e bağlı kuruluşlarından eğitim almak, programları takip etmek ve bu programları başarı ile tamamlamak gibi maddeleri kapsamaktadır.

KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB başvuru şartları, birçok faktörü içerisinde barındıran unsurlardır. Bu şartlar aşağıda belirtildiği gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olmak
 • Bir işletme için destek talebi için işletmenin KOBİ statüsünde olması
 • İşletmenin KOSGEB veri tabanında kaydının bulunması

KOSGEB`den Kimler Faydalanabilir?

 • Bir iş yerini geliştirmek isteyen kişiler
 • Ar-Ge konularında gelişme göstermek isteyen girişimciler
 • İşlemesinin, firmasının tanıtımını yapmak isteyen kimseler
 • Yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler
 • İstihdam sağlamak ve istihdam eğitmek isteyenler

KOSGEB destekleri sayesinde işletmeler, şirketler sermayeleri olmasa bile işlerine başlarken yaptıkları harcamaların ve borçların bir kısmını kapatabilir, yeni iş olanakları oluşacağından istihdamlar artabilir, ekonomik katkılar sağlanabilir, geliştirilmek istenen işletmeler destek alabilir, yeni projeler geliştirilmesi sağlanabilir.

KOSGEB Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuru nasıl yapılır? KOSGEB başvurusu yapmak için öncelikle KOSGEB`in web sitesine erişim sağlanır. Ardından KOSGEB`e kayıt olma süreci gerçekleştirilmelidir. Bunun için e-Hizmetler menüsü üzerinden KOSGEB`e başvuru sağlanır. İşletmenin kaydı yapılır. Ardından KOBİ beyannamesi sunulur. Bu aşamada işletmenin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti yapılmaktadır. Sonrasında KOBİ beyannamesinin KOSGEB uzmanları tarafından kontrolü gerçekleştirilir. Ardından desteklere başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Online KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online KOSGEB başvurusu nasıl yapılır? KOSGEB başvurusu yapılmadan önce eğer KOSGEB tarafından belirtilen başvuru şartları sağlanıyor ise işletmenin KOSGEB veri tabanına kaydedilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde KOSGEB`in web sitesi üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilememektedir. KOSGEB`e başvurmak için öncelikle web sitesine erişim sağlanır. Ardından e-Hizmetler menüsüne girilerek KOSGEB`e başvuru işlemi başlatılır. İşletmenin kaydı yapılır. Daha sonra KOBİ beyannamesi için gerekli işlemler tamamlanır. Verilen bilgilere göre işletmenin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Süreç tamamlandığında desteklere başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

E-Devlet`ten KOSGEB`e Nasıl Başvurulur?

E-Devlet`ten KOSGEB`e nasıl başvurulur? E-Devlet hesabı olan vatandaşların KOSGEB`e başvuru sağlamaları için gerekli şartlar sağlanmalıdır.

E-Devlet`ten KOSGEB Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet`ten KOSGEB başvurusu yapmak için 2 farklı kurs seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler örgün eğitim ve uzaktan eğitim olarak yer almaktadır. Örgün eğitim, bir sınıf ortamında öğretmenle tarafından verilen eğitimdir. Bu eğitim minimum 32 ders saatini kapsamaktadır. Bir diğer eğitim seçeneği de uzaktan eğitimdir. Uzaktan eğitim ise internet ortamı üzerinden yapılmaktadır. Bu iki eğitim programından birisi alındığı takdirde KOSGEB ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen Geleneksel Girişimci Desteği programından faydalanılabilir.

Örgün eğitim için E-Devlet üzerinden başvuru aşağıda belirtildiği şekilde yapılmaktadır.

Öncelikle KOSGEB`in internet sitesine erişim sağlanır. Ardından “Eğitim Duyuruları” sekmesi açılır. Şehir seçimi yapılır. Buradan eğitimin alınabileceği yerler, tarihler ve daha pek çok genel bilgiye ulaşılır. Seçilen yer için E-Devlet`ten başvur seçeneği görünüyor ise işleme devam edilir. Aksi takdirde başvuru seçilen yere bizzat gidilerek yapılmalıdır. E-Devlet üzerinden “Yeni Başvuru” seçeneğine gidilir. Örgün eğitime başvurulur. Açılan sayfada istenilen bilgiler doldurulur. İşlem tamamlanmış olur.

Uzaktan eğitim için E-Devlet üzerinden başvuru aşağıda belirtildiği şekilde yapılmaktadır.

E-Devlet`e erişim sağlanır. E-Hizmetler sekmesine girilir. Yeni başvuru seçeneğine girilir. Uzaktan eğitim seçeneği seçilir. Açılan sayfada eğitim türü seçilir. Eğitime başlanır.

KOSGEB`den Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB`den nasıl yararlanılır? KOSGEB, girişimciler ve işlerini geliştirmek isteyenler için pek çok fırsat sunmaktadır. KOSGEB`den yararlanma şartları aşağıda bahsedildiği gibidir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmak
 • Üniversiteler tarafından verilen genç girişimci geliştirme programını tamamlamış olmak
 • Daha önce KOSGEB desteklerinden faydalanmamış olmak
 • İşletmenin kuruluşu üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmemiş olması

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri, girişimciler ve işlerini geliştirmek isteyenlerin faydalanabilecekleri imkanlar sunmaktadır. KOSGEB hibe destekleri aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Girişimcilik destekleri
 • Ar-Ge destekleri
 • Teknolojik üretim destekleri
 • İşletme destekleri
 • Kobi destekleri
 • Laboratuvar destekleri

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi, iş kurmak veya işini geliştirmek isteyen girişimcilere verilen destekleri kapsamaktadır. Bu destekler özel finansman destekleri olarak da görülebilir. KOSGEB`in verdiği hibe ve destekler işin niteliğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için sağlanması gereken şartlar vardır. Bu şartlar arasında KOSGEB ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmak, 18 yaşından büyük ve T.C. vatandaşı olmak, üniversiteler tarafından verilen genç girişimci geliştirme programını tamamlamış olmak, daha önce KOSGEB desteklerinden faydalanmamış olmak ve kurulmuş olan işletmenin 2 yıldan büyük olmaması gibi maddeler yer almaktadır.

Girişimcilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Girişimcilik başvurusu nasıl yapılır? Girişimcilik başvurusu yapılabilmesi için gerekli şartlar sağlandıktan sonra yapılabilir.

KOSGEB, yıllardır küçük ve orta ölçekli işletmelere ve girişimcilere destek veren kurumlardan biridir. Kobiler, KOSGEB`in web sitesine girerek E-Kobi menüsü üzerinden kayıt olurlar. Daha sonra KOSGEB`e İlk Başvuru sekmesinden KOSGEB veri tabanına kayıt işlemlerini tamamlayarak desteklerden faydalanabilirler.

KOSGEB girişimcilik destek programından küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler ve işletici kuruluşlar faydalanabilir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri sayesinde işinde başarı sağlamak ve kendi işini kurmak isteyen girişimciler gerekli eğitimleri alarak kalifiye bir şekilde başlarlar. KOSGEB, sunduğu bu ücretsiz eğitim imkanlarıyla girişimcilere önemli bir destek daha sunmaktadır.

İŞGEM (İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ) Desteği

İŞGEM desteği, KOSGEB tarafından verilen desteklerden biridir. Bu destekten ağırlıklı olarak kamu kuruluşları ve kâr amacı gütmeyen kurumlar vb.  yararlanabilmektedir.

KOSGEB destekleri ile işletmeler kuruluşları için ihtiyaç duydukları sermayenin büyük bir bölümünü karşılar. KOSGEB, hibe desteği ve faizsiz kredi destekleri ile de girişimcilere ve işini geliştirmek isteyen kişilere yardımlar sağlamaktadır. KOSGEB, ücretsiz eğitim imkanlarıyla da yeni işletmelerin kuruluşunu ve kurulmuş olan işletmelerin geliştirilmelerini sağlamaktadır.

KOSGEB girişimcilik destek başvurusu için:

 • KOSGEB girişimcilik sertifikası
 • İşletmenin iş planı
 • İşletmenin oda kayıt belgesi
 • İşletmenin adres bilgileri
 • İşletmenin ortaklarının kimlik belgelerinin örnekleri
 • Destek için başvuran girişimcilere ait kimlik belgelerinin fotokopileri
 • Girişimcilerin ikametgâh kayıt belgeleri
 • KOSGEB destek talebinin beyannamesi
 • İşletmenin güncel vergi levhası örnekleri
 • İşletmenin ruhsatı ve kuruluş izni
 • İşletmenin kuruluşu için gerçekleştirilen harcamaların belgeleri
 • İşletmenin -varsa- tapusu veya kira kontratı belgesi
 • Girişimcilerin SGK`dan alınmış hizmet dökümü belgeleri
 • İşletmelerin gelir tabloları ve bilanço tabloları

istenilen evraklardır.

Bilgi ve İletişim

Güven ve kalite anlayışıyla müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı esas alan Investurco firmamızın hizmetlerini web sitemiz üzerinden inceleyebilir, merak ettiğiniz unsurlar hakkında web sitemizde yer alan “iletişim” sekmesinden irtibat numaralarını arayabilir veya mail adreslerinden iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz