Eğitim Danışmanlığı

eğitim danışmanlığı

Günümüzde eğitim danışmanlığı oldukça talep gören bir meslek grubudur. Eğitim alanında fırsatlar genişledikçe danışmanlık hizmetlerinin alanı da genişlemektedir ve eğitim danışmanları her geçen gün daha fazla kişiye hizmet sunmaktadır.

Eğitim Danışmanlığı Nedir?

Müfredatın geliştirilmesine yardımcı olan eğitim danışmanı bu amaç doğrultusunda öğretme, değerlendirme ve öğrenme alanlarında tecrübelerini aktarmaktadır. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan alanlarda organizasyon düzenlemektedir ve öğrencilerle birlikte çalışmaktadır. Bu sebeple öğrencilerle iyi iletişim kurabiliyor olması çok önemlidir.

Eğitim danışmanları genel eğitim süreci hakkında temel bilgilere sahip olabileceği gibi belirli bir alan üzerinde de uzmanlık sahibi olabilir. Eğitim danışmanlığı hizmeti küçük ya da orta ölçekli işletmeler üzerinde verilebileceği gibi serbest bir şekilde de sunulabilmektedir. Her eğitim kurumu mutlaka bir eğitim danışmanına ihtiyaç duyar. Belirli kurallar çerçevesinde ve sahip olduğu tecrübelere dayanarak hizmet veren eğitim danışmanlarına her öğrencinin kariyer planlaması için ihtiyaç duymaktadır.

Eğitim Danışmanı Ne İş Yapar?

Değişen dünya sistemi ve gelişen teknoloji her alanda etkisini hissettirdiği gibi eğitim alanında da birtakım değişiklikler meydana getirmiştir. Eğitim danışmanlığı hizmeti veren kişilerin en önemli görevlerinden biri bu gelişen teknolojik imkanlar doğrultusunda hizmet kalitesini artırmaktır. Öğrenci ya da veli ile en düzgün iletişim kurulmalıdır. Aynı zamanda bu değişen koşullar öğrenci ve velilere doğru bir şekilde aktarılmalıdır. Eğitim danışmanlık şirketleri bir geleceği inşa etmek gibi bir görev üstlenmeleri dolayısıyla karşılarındaki danışanın isteklerini iyi analiz etmeli ve bu istekler çerçevesinde yönlendirme yapmalıdır.

Eğitim danışmanlarının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağlı olduğu eğitim danışmanlık şirketleri içerisindeki diğer ekiplerle eşgüdümlü çalışmak
  • Yapılan işleri yöneticiye sunarak dosyaların takibini sağlamak
  • Ofis ve dokümantasyon işlerini tamamlarken  ofisin tertip düzenini sağlamak.
  • Bağlı olduklarına kuruma gelen öğrenciler için en uygun eğitim programını belirlemek ve öğrencileri mevcut eğitim için ikna etmek
  • Kurumlarına yeni öğrenciler kazandırmak
  • Online ya da yüz yüze eğitim danışmanlık hizmeti sağlamak
  • Kayıt sonrasında da öğrencilerle gelişimlerini takip edebileceği şekilde iletişimde olmak, öğrenci sorun ve şikâyetleriyle yakından ilgilenmek
  • Belirlenen satış hedefine ulaşmak amacıyla koordinasyon, organizasyon ve planlama işlerini yapmak. Kuruma yeni öğrenciler kazandırabilmek için tanıtım ve pazarlama eylemlerini planlamak ve hayata geçirmek.

Ankara Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Eğitim sistemimiz yurtdışında eğitimi olanaklı kılmakta ver birçok öğrenci yurtdışında eğitim imkânı aramaktadır. Bu imkânlar ücretli, ücretsiz şeklinde olabilir. Bu imkânlara ulaşmak da eğitim danışmanlığı hizmetleri ile mümkündür. Eğitim danışmanları vasıtasıyla öğrenci ya da veliler kariyer planlamaları doğrultusunda en doğru üniversite ve ülke seçimini yapar. Ankara’daki en iyi yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti için kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Böylece öğrenciler için en iyi hizmeti veren eğitim danışmanlık şirketini bulabilir ve geleceğinizi planlarken yardım alabilirsiniz.

İletişim