Dış Ticaret Danışmanlık

dış ticaret danışmanlık

Dış ticaret danışmanlık, firmaların yurtdışında gösterdiği faaliyetlere danışmanlık yapmaktadır. Dış ticaret, işletme ve kurumların uluslararası pazarlarda boy göstermelerine verilen isimdir. Danışmanlık işlemi, uluslararası pazarlara girmek isteyen işletmeler için uzmanlar tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır.

Dış ticaret danışmanlık şirketleri işletmenizin yurt dışı ile yapacağı ticaretlerde ve pazar araştırmalarında sizlere yardımcı olmaktadır. Dünya içerisindeki tüm pazarlara hakim olan bu danışmanlar mal ve hizmet satın alma konusunda yardımcı olmaktadır. Uluslararası ticaret hakkında bilgi veren danışmanlar, temasların nasıl yapılacağının yanı sıra farklı ihracat adımlarında da sizlere destek sağlamaktadır.

Dış ticaret yapan firmalar bu danışmanlıklardan faydalanarak uluslararası rekabete daha sağlam bir şekilde girebilmektedir. Dış ticaret danışmanlık firmaları hem özel sektöre hem de kamuya hizmet verebilmektedir.

Dış Ticaret Danışmanlık Sorumlulukları

Dış ticaret danışmanı, bu hizmetinden faydalanmak istemeniz durumunda firmanıza karşı mesleki sorumluluklar edinecektir. Bu sorumluluklar şu şekildedir;

 • Uluslararası arenada özel sektör ve kamu kurumlarına hizmet vermektedir.
 • Firmanızın rekabete sokacağı ürün veya hizmetin uluslararası pazardaki piyasasını araştırıp, raporlar sunma.
 • Sürekli fırsat kovalamak, uygulama çeşitlerini öğrenmek ve bunlar hakkında sorumluluk üstlendiği firmaya bilgi vermek.
 • Ortak proje yürütülecek yurt dışında bulunan firma ile nasıl temasa geçileceği ve nasıl bir protokol izleneceği hakkında çalışma yapmak.
 • İhracat ve ithalata dair hazırlanmış yasalara uyumu izlemek ve olası aksi bir durumda bununla ilgili uyarılarda bulunmak.
 • Hizmet verdiği firma veya işletmenin kurum politikası ve bilgilerinin gizliliğinin korunmasını sağlamak.

Danışmanlık hizmetinden faydalanarak şehrin en üst düzey danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Dış Ticaret Danışmanın Sahip Olması Gereken Özellikler;

Dış ticaret danışmanlık hizmetini sizlere sunan pek çok firma vardır. Fakat firmanın sizlere atayacağı danışmanın belirli özelliklere ve kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler şu şekildedir;

 • Uluslararası pazarı sürekli etkileyen borsa, kur ve ülkelerin izledikleri politikalara hakim olmak.
 • Liderliğin insana getirdiği vasfı taşıyabilmek.
 • Risk analizi ve değerlendirmesi yapabilmek.
 • Devamlı olacak şekilde yoğun iş temposuna alışkın olmak ve bundan sıkılmamak.
 • İhracat danışmanlık verecek olduğundan ihracat hakkında düzenlenmiş tüm yasaları ve kanunları bilmek zorundadır.
 • Akıcı ve doğru bir biçimde yazılı ve sözlü dil kullanıma sahip olmak.
 • En az 1 yabancı dil(İngilizce) bilmek.
 • Seyahat engelinin olmaması.

Dış ticaret firmaları danışmanlık hizmeti almadan önce bu hizmeti sunacak kişinin bu özelliklere sahip olduğuna emin olmalıdırlar.

Dış Ticaret Danışmanı Nasıl Olunur?

Dış ticaret danışmanlık hizmeti, yurt dışı piyasasına işletmenizin hızlı bir şekilde adapte olabilmesi için önemli bir kaynaktır. Dış ticaret, iktisat, işletme gibi bu konuyla ilgili 4 senelik eğitim sunan bölümlerden lisans derecesiyle mezun olma şartı vardır. Bazı eğitim akademileri ve üniversiteler dış ticaret sertifika seminerleri de düzenlemektedir. Bu seminerler ile eğitimler alabilirsiniz. Dış ticaret danışmanlığı Ankara bu alanda bölümünü dereceyle bitirmiş danışmanları bünyesinde bulundurmaktadır.

İletişim

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Teknolojik yatırım

Teknolojik Yatırım

Teknolojik yatırım, gelişen ve değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilecek gelecek vaat eden ve sürdürülebilir teknolojilerin güncellenerek bugünlere ulaşmasını kapsar. Teknolojinin

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje yönetimi, insanlara yararlı ve gerekli bilgilerin sunulması noktasında bazı bilgi, yetenek, araç, ekipman ve tekniklerin kullanılmasını ifade eden kavramdır.

Erasmus Projeleri

Erasmus Projeleri

Erasmus programı sayesinde öğrenciler yurt dışına çıkabilmektedir. Erasmus programı lisans, yüksek lisans, doktora, master öğrencilerine verilmektedir. Yurtdışında verilen bu program

Hibe Destek Danışmanlığı

Hibe Destek Danışmanlığı

Hibe destek danışmanlığı Hibe destek danışmanlığı hizmeti sizlere bu konudaki en doğru planlanmayı sunmaktadır. Hibe destek ‘’ yatırım yapmak veya