Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi Tüm projeler, benzersiz bir ürün, hizmet veya sonuç aracılığıyla değer yaratmaya yönelik geçici bir çabadır. Tüm projelerin bir başlangıcı ve bir sonu vardır. Bir ekibe, bir bütçeye, bir programa ve ekibin karşılaması gereken bir dizi beklentiye sahipler. Her proje benzersizdir ve bir organizasyonun devam eden faaliyetleri olan rutin operasyonlardan farklıdır çünkü projeler hedefe ulaşıldığında sonuca ulaşır.

Teknolojik ilerlemeler, küreselleşme ve diğer faktörler nedeniyle işin değişen doğası, işin giderek artan bir şekilde belirli görevler için gereken becerilere dayalı olarak ekiplerin bir araya geldiği projeler etrafında organize edilmesi anlamına geliyor.

Bu projelere liderlik eden Proje Profesyonelleridir  bir proje ekibinin hedeflerine ulaşmasını sağlamak için kasıtlı olarak veya koşullara bağlı olarak sorulan kişiler. Proje uzmanları, bir projenin ihtiyaçlarını karşılamak için birçok farklı araç, teknik ve yaklaşım kullanır.

İyileştirmelerin zamanla gerçekleşeceği anlayışıyla, sorunları hızla çözmek için bazı projelere ihtiyaç vardır. Diğer projeler daha uzun bir süreye sahiptir ve/veya otoyol gibi öngörülen bakımın dışında büyük iyileştirmeler gerektirmeyen bir ürün veya başka bir sonuç üretir.

Yine de diğerleri, bu tür projelerin her ikisinin bir karışımı olacaktır. Proje uzmanları, bir projenin hedeflerine ulaşmak için başkalarını meşgul etmek ve motive etmek için çeşitli beceri ve bilgileri kullanır. Proje uzmanları, projelerin başarısı için kritik öneme sahiptir ve kuruluşların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için çok aranır.

 PROJE YÖNETİM AŞAMALARI

İnsanlık tarihi boyunca proje yönetimi her zaman gayri resmi olarak uygulandı, ancak 20. yüzyılın ortalarında havacılık, mühendislik, ilaç ve telekomünikasyon alanlarından bir grup ileri görüşlü bireyin değişen bir dünyayı fark etmesiyle ayrı bir meslek olarak ortaya çıkmaya başladı. yeni araçlara ihtiyaç vardı. Gittikçe karmaşıklaşan projelerle ilişkili zamanlama ve kaynak konularını ele alma ihtiyacından motive olarak, yeni bir meslek için araçları oluşturmaya ve standartlaştırmaya başlamak için bir araya geldiler. 

Bugün, projelerin iş yapma şeklinin arkasındaki itici güç olduğu, değişimin gerçekleştirildiği ve değerin teslim edildiği  yaşıyoruz . 

Temel bir proje yönetimi bilgisinin, çok çeşitli çabalarda çeşitli rollere sahip insanlara değer sağlayabileceği artık yaygın olarak kabul edilmektedir. Proje yönetimi becerileri, bir bilim projesi üzerinde çalışan genç bir öğrencinin başarı elde etmesine veya bir şirket yöneticisinin kişilik anlaşmazlıklarını çözmesine yardımcı olabilir. Bu beceriler, bir hemşirenin koğuşlarında hasta yanıt sürelerini iyileştirmek için vardiya değişikliklerini düzenlemesine yardımcı olabilir. Bir BT uzmanının rekor sürede yenilikçi yazılımlar sunmasına veya bir devlet kurumunun sağladıkları hizmetleri daha ekonomik bir şekilde iyileştirmesine yardımcı olabilirler.

Paylaş:

Son Yazılar

Tarım Hibeleri

Tarım Hibeleri

Tarım Hibeleri, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Tarıma Yatırım, Geleceğe Yatırımdır” anlayışıyla sunulmaktadır. Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı

Pazar Araştırma Şirketleri

Pazar Araştırma Şirketleri

Pazar Araştırma Şirketleri, pazar araştırmalarını bireysel veya kurumsal müşterileri için gerçekleştirerek onlara en uygun planlama stratejileri oluşturmaktadır. Pazar araştırması genel

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB Kredi Başvurusu, KOSGEB tarafından girişimcilere girişimlerine yönelik amaçlarını gerçekleştirebilmeleri doğrultusunda sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından girişimci ve işletmelere sağlanmakta olan destekler

KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği, KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından e-ticaret işletmelerine sunulmakta olan