IPARD

PROJE HİBE

Ipard programı nedir sorusunun yanıtına bakacak olursak; Avrupa Birliği (AB) tarafından hazırlanıp bu kapsamda aday ve potansiyel aday olacak ülkelere destek sunmak gayesi ile  oluşturulmuş, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir.

IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası kapsamında söz konusu politikaların harekete geçirilmesi ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve geliştirilmesini desteklemeye yönelik görev üstlenmektedir.

TKDK Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bünyesinde hazırlanan, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Projeleri IPARD kapsamında ülkemizde de destek uygulanmaktadır. AB katılım öncesi aday ülke olmamız nedeni ile  ülkemizde daha verimli ve kaliteli tarım yapılabilmesi adına maddi kaynak sağlamaktadır. 

Tarım ve hayvancılık sektöründe verilen söz konusu hibeler, belirlenen ve duyurulan dönemlerde proje karşılığında çiftçilere ve bu iş ile alakalı çalışma yapan işletmelere verilmektedir.  Bu desteklerden faydalanmak  isteyen işletmeler öncelikle, analiz ve fizibilite çalışmaları yaptırmalıdır. Ardından ise iş planı ve etütlerini hazırlayarak projelerini sunmalıdırlar.  Tüm bu başvuru esasında bir uzman desteği ile hibe, teşvik ve desteklerinden faydalanabilirler. İşte İnwersturco ekibi olarak tam da bu aşamada devreye giriyor ve IPARD destek planları hazırlık ve takip aşamasında her zaman yanınızda yer alıyoruz.

Ipard Hibe Kimlere Veriliyor?

Avrupa Birliği kapsamında hazırlanan hibe teşvikleri, desteklenen illerde şu şu özellikleri taşıyan kişilere verilmektedir :

  • Süt ve et hayvancılığı olarak besi hanesi kurulması ve geliştirilmesinde
  • Kanatlı hayvancılık alanında kurulan işletmelerin geliştirilmesi
  • Tarım makineleri alınmasının teşvikinde
  • Sebze ve meyvelerin soğuk hava depolarında saklanma projelerinde
  • Kırsal turizm için yapılan otel, motel veya pansiyon yatırımlarına

Tüm bu projeler kapsamında 2020 yılında hazırlanan çağrı ilanları ile birlikte çiftçilerimize hazırladıkları projeler ile %50 ile %70 oranlarında hibe olarak verilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen destekleme projelerinden istifade edebilmeniz için muhakkak TKDK desteklenen iller kapsamında olması gerekmektedir.  Bunun yanında çağrı ilanlarını yakından takip etmeniz gerekmektedir.

İnwersturco ile sizler de İPARD destekleme proje aşamasında en doğru danışmanlık ile zamanında ve kesin çözüme kavuşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Son Yazılar

Tarım Hibeleri

Tarım Hibeleri

Tarım Hibeleri, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Tarıma Yatırım, Geleceğe Yatırımdır” anlayışıyla sunulmaktadır. Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı

Pazar Araştırma Şirketleri

Pazar Araştırma Şirketleri

Pazar Araştırma Şirketleri, pazar araştırmalarını bireysel veya kurumsal müşterileri için gerçekleştirerek onlara en uygun planlama stratejileri oluşturmaktadır. Pazar araştırması genel

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB Kredi Başvurusu, KOSGEB tarafından girişimcilere girişimlerine yönelik amaçlarını gerçekleştirebilmeleri doğrultusunda sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından girişimci ve işletmelere sağlanmakta olan destekler

KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği, KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından e-ticaret işletmelerine sunulmakta olan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir