IPARD

PROJE HİBE

Ipard programı nedir sorusunun yanıtına bakacak olursak; Avrupa Birliği (AB) tarafından hazırlanıp bu kapsamda aday ve potansiyel aday olacak ülkelere destek sunmak gayesi ile  oluşturulmuş, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir.

IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası kapsamında söz konusu politikaların harekete geçirilmesi ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve geliştirilmesini desteklemeye yönelik görev üstlenmektedir.

TKDK Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bünyesinde hazırlanan, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Projeleri IPARD kapsamında ülkemizde de destek uygulanmaktadır. AB katılım öncesi aday ülke olmamız nedeni ile  ülkemizde daha verimli ve kaliteli tarım yapılabilmesi adına maddi kaynak sağlamaktadır. 

Tarım ve hayvancılık sektöründe verilen söz konusu hibeler, belirlenen ve duyurulan dönemlerde proje karşılığında çiftçilere ve bu iş ile alakalı çalışma yapan işletmelere verilmektedir.  Bu desteklerden faydalanmak  isteyen işletmeler öncelikle, analiz ve fizibilite çalışmaları yaptırmalıdır. Ardından ise iş planı ve etütlerini hazırlayarak projelerini sunmalıdırlar.  Tüm bu başvuru esasında bir uzman desteği ile hibe, teşvik ve desteklerinden faydalanabilirler. İşte İnwersturco ekibi olarak tam da bu aşamada devreye giriyor ve IPARD destek planları hazırlık ve takip aşamasında her zaman yanınızda yer alıyoruz.

Ipard Hibe Kimlere Veriliyor?

Avrupa Birliği kapsamında hazırlanan hibe teşvikleri, desteklenen illerde şu şu özellikleri taşıyan kişilere verilmektedir :

  • Süt ve et hayvancılığı olarak besi hanesi kurulması ve geliştirilmesinde
  • Kanatlı hayvancılık alanında kurulan işletmelerin geliştirilmesi
  • Tarım makineleri alınmasının teşvikinde
  • Sebze ve meyvelerin soğuk hava depolarında saklanma projelerinde
  • Kırsal turizm için yapılan otel, motel veya pansiyon yatırımlarına

Tüm bu projeler kapsamında 2020 yılında hazırlanan çağrı ilanları ile birlikte çiftçilerimize hazırladıkları projeler ile %50 ile %70 oranlarında hibe olarak verilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen destekleme projelerinden istifade edebilmeniz için muhakkak TKDK desteklenen iller kapsamında olması gerekmektedir.  Bunun yanında çağrı ilanlarını yakından takip etmeniz gerekmektedir.

İnwersturco ile sizler de İPARD destekleme proje aşamasında en doğru danışmanlık ile zamanında ve kesin çözüme kavuşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Teknolojik yatırım

Teknolojik Yatırım

Teknolojik yatırım, gelişen ve değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilecek gelecek vaat eden ve sürdürülebilir teknolojilerin güncellenerek bugünlere ulaşmasını kapsar. Teknolojinin

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje yönetimi, insanlara yararlı ve gerekli bilgilerin sunulması noktasında bazı bilgi, yetenek, araç, ekipman ve tekniklerin kullanılmasını ifade eden kavramdır.

dış ticaret danışmanlık

Dış Ticaret Danışmanlık

Dış ticaret danışmanlık, firmaların yurtdışında gösterdiği faaliyetlere danışmanlık yapmaktadır. Dış ticaret, işletme ve kurumların uluslararası pazarlarda boy göstermelerine verilen isimdir.

Erasmus Projeleri

Erasmus Projeleri

Erasmus programı sayesinde öğrenciler yurt dışına çıkabilmektedir. Erasmus programı lisans, yüksek lisans, doktora, master öğrencilerine verilmektedir. Yurtdışında verilen bu program

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.