İPARD Programı Nedir? Hangi İller Yararlanabilir?

İPARD Programı Nedir; Aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak maksadıyla Avrupa Birliği ( AB ); tarafından Katılım Öncesi Yardım Aracı adıyla bilinen bir destek sistemi öngörülmüştür. Söz konusu destek aracı İngilizce adıyla Instrument for Pre-Accession Assistance, kısaltılmış adıyla IPA olarak bilinmektedir. IPA, esas itibariyle bünyesinde beş bileşeni içermektedir. İlgili beş bileşenden beşincisi Türkiye’de 2007 – 2013 yılları arasında ilk olarak uygulanmış olup Türkçe karşılığıyla Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma olarak bilinmekle birlikte yaygın olarak İngilizce kısaltılmış hali olan IPARD ( Instrument for Pre-Accession Assistance Rural Development ) terimiyle ifade edilmektedir. IPARD destek aracı uygulamasının halk arasında ipard hibe veya ipard destek adlarıyla anıldığı da görülmektedir. IPARD’ın Türkiye’de 2007 – 2013 yıllarında uygulanmış olan ilk döneminin ardından, 2014 – 2020 yılları arasını kapsayıcı nitelikte ikinci dönem uygulamasına geçilmiştir.

   İPARD Programı Nedir ?

            İpard destek programı ile amaçlanan AB’nin ortak kırsal kalkınma, tarım ve ilgili diğer politikalarının uygulanması; yönetimine ilişkin uyum hazırlık ve politikaların geliştirilmesine dair uygulamaların geliştirilmesi ve desteklenmesidir. İpard kapsamında desteklenen 42 il bulunmaktadır. Bu iller; Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illeridir.

            Türkiye’de kentsel ve kırsal alanların ekonomik gelişmişlik ve kalkınma hızı düzeylerinde eşitsizliklerin bulunduğu bilinmektedir. Bunun ana nedeni; Türkiye ekonomisinin daha ziyade kentlerdeki hizmet ve sanayi sektörleri lehine gelişme göstermesi ve bunun neticesi olarak köylerden, kırsal alanlardan kentlere yapılan göçlerdir. Bu anlamda, hedeflenen yatırımlar suretiyle tarımın sürdürülebilir modernizasyonuna fayda sağlamak ve kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına yarar sağlamak IPARD programının stratejik nitelikteki amaçları arasındadır.

            Hedeflenen yatırımlar aracılığıyla tarım sektörünün sürdürülebilir nitelikteki modernizasyonuna katkı sağlanmasının amaçlandığı; ipard danışmanlık anlamında gereken şartlara ilişkin uzman ekiplere ihtiyaç duyulmaktadır. IPARD desteğinin amaçlarını, hangi illeri kapsadığını, taşınması gereken şartları en iyi şekilde bilen danışmanlık şirketleriyle çalışılmasında fayda bulunmaktadır.

İletişim

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Son Yazılar

Teknolojik yatırım

Teknolojik Yatırım

Teknolojik yatırım, gelişen ve değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilecek gelecek vaat eden ve sürdürülebilir teknolojilerin güncellenerek bugünlere ulaşmasını kapsar. Teknolojinin

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje yönetimi, insanlara yararlı ve gerekli bilgilerin sunulması noktasında bazı bilgi, yetenek, araç, ekipman ve tekniklerin kullanılmasını ifade eden kavramdır.

dış ticaret danışmanlık

Dış Ticaret Danışmanlık

Dış ticaret danışmanlık, firmaların yurtdışında gösterdiği faaliyetlere danışmanlık yapmaktadır. Dış ticaret, işletme ve kurumların uluslararası pazarlarda boy göstermelerine verilen isimdir.

Erasmus Projeleri

Erasmus Projeleri

Erasmus programı sayesinde öğrenciler yurt dışına çıkabilmektedir. Erasmus programı lisans, yüksek lisans, doktora, master öğrencilerine verilmektedir. Yurtdışında verilen bu program

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.