Teknolojik Yatırım

Teknolojik yatırım

Teknolojik yatırım, gelişen ve değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilecek gelecek vaat eden ve sürdürülebilir teknolojilerin güncellenerek bugünlere ulaşmasını kapsar.

Teknolojinin hızla gelişmesi her kesimden insanın ilgisini çekmekte olan bir olgudur. Halk, yatırımcılar, geliştiriciler kısacası her birey teknolojik gelişmelerin hayata dahil olması durumlarını merakla karşılamaktadır. Bu bağlamda teknolojik gelişmelere hazırlıklı olmak ve yatırımlar yapmak yerinde ve faydalı olmaktadır.

Çok uzun bir süredir teknoloji pazarında Google, Facebook, Apple, Netflix ve daha pek çok şirketin hakimiyeti vardır ve bu şirketlerin hisseleri günden güne artış göstermektedir. Mevcut teknoloji pazarı da aynı düzlemde gelişim ve ilerleme göstermektedir.

Çağımızda teknolojik yenilikler daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ilerlemekte ve teknoloji hayatın her alanında vazgeçilmez bir unsur hâline gelmektedir. Bu dönemde çağı yakalamak isteyen herkesin teknolojik gelişmeleri de yakalaması ve teknolojik gelişmelerden haberdar olması mutlaka gereklidir. Yapay zekadan giyilebilir teknolojilere, 3D yazıcılardan internetin evrimine kadar pek çok nokta bu gelişmeleri içerisinde barındırmaktadır. Bu en son gelişmelere ayak uyduramayanlar ise geride kalmaktadır. Özellikle internetin ve bilişim teknolojilerinin hayatın neredeyse her alanına entegrasyon göstermiş olması ve dünya genelinde yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı, bilgisayar kullanımı, tablet kullanımı vb. Bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle oluşturulmuş akıllı teknolojilerin kullanımının artışları, dünya genelinde tüm insanların yaşam tarzlarının değişmesine ve yeniden gelişen teknolojik şartlara göre organize olmasına neden oldu.

Teknoloji, bir ürünün satılışını, nasıl satıldığını, mevcut müşteri profillerini, tüketicilerin aldıkları ürün ve hizmetlere nasıl tepkiler gösterdikleri gibi pek çok alanda belirleyici olmaktadır. Bu nedenle günümüz işletmeleri küçük veya büyük fark etmeksizin gelişmelerden geride kaldıkları zaman bu durum kayıplara yol açabilmektedir. Bu olgunun benimsenmesi ve bu bağlamda hareket edilmesi ise büyük kazançlar sağlanmasına yardımcı olur.

Günümüzün teknolojik gelişmeleri sayesinde eskiden olduğu gibi uzun bekleme süreleri sona ermiş ve sadece birkaç saniye içerisinde ulaşılabilecek alanlar ve imkanlar daha da artmıştır. Bu sayede teknolojik süreçler işlerin daha verimli hâle gelmesini sağlayarak zamandan da tasarruf edilmesinin bir yolunu oluşturur. Teknoloji sayesinde insanların günlerini alacak ve çok yoğun çalışmalar yaparak ulaşmalarını gerektirecek işler de ortadan kalkmıştır.

Teknolojik yatırımlara özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde ilgi artmış ve bu dönemde işlerin teknolojik imkanlar yoluyla uzaktan halledilebilmesi verimli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Uzaktan çalışma sistemine geçen pek çok şirket, uzaktan çalışmalara altyapı sağlayacak pek çok uygulama ve teknolojik gelişme de yine bu dönemde ortaya çıkmıştır. Sadece internet bağlantısının ve bir bilgisayarın yeterli olduğu teknolojik sistemler de hayatı kolaylaştıran unsurlar olarak vazgeçilmez yerlerini almaktadır.

Teknolojik yatırımlar arasında günümüzde en gözde yatırım güvenlik uygulamaları olarak saptanmıştır. Her birey, işletme, şirket vb. Kurum verilerinin güvenliği için çalışmalar yapar ve tedbirler alır. Bu nedenle, bu alan teknolojik yatırım yapmak için son derece uygundur. Güvenlik tedbirleri hayatımızın her yerinde yaşamak durumunda olduğumuz koşullardan dolayı yer almaktayken teknolojik alanda farkında olmasak da daha fazla yer almaktadır. Güvenlik yazılımları ve güvenlik uygulamaları verileri gizler ve erişimi engeller. Bu nedenle diğer pek çok teknolojik gelişme ile birlikte güvenlik teknolojileri de aynı düzlemde gelişme göstermektedir.

Teknoloji ve gelişme eşit hareket eden unsurlardır. Teknolojiyi diğer sistemlerden farklı bir şekilde ve daha iyi değerlendiren şirketler daha başarılı ve daha rekabetçi olarak müşterilerine daha iyi ve daha kaliteli hizmetler sunarlar. Gelişen akıllı teknolojiler, müşterilerin de bunlara adapte olan kişiler olmalarına yol açarak şirketlerden teknolojik altyapılar beklemelerine yol açmaktadır. Çağımızda insanlar teknolojiyi sevmekte ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaktadırlar. Artık birçok işletme sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor ve buradan müşterilerine daha rahat ulaşabiliyor.

Eskiden bir şikayet, bir öneri vb. Bir durumla karşı karşıya kalındığında uzun bekleme sürelerini takip eden süreçler günümüzde “chatbot” sistemleri sayesinde saniyeler içerisinde halledilebilmektedir. Bir problemi açıklamak veya bir öneriyi aktarmak için gereken o uzun zahmetler artık ortadan kalkmakta ve yerlerini daha güncel, geliştirilebilir teknolojilere bırakmaktadır. Teknolojik yatırımlar için ise her zaman mevcut yeniliğin değil bir sonraki yeniliğin takipçisi olmak ve ona uygun şekilde hareket etmek asıl yatırım kârını getirecek yoldur.

Teknolojinin doğru ve yerinde kullanımı manuel olarak halledilmesi gereken işleri de ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede eski yöntemler artık tarihe karışmış ve bugünün sistemleri geleceği de inşa eder duruma gelmiştir. Teknolojik yatırımlar yapılırken bütçeler de düşünülmeli ve gelecek planlamaları buna uygun bir şekilde yapılmalıdır. Teknoloji sayesinde şirketlerin nasıl başarılı olacakları da kolayca bulunabilir.

Teknolojik Yatırımlar

Teknolojik yatırımlar, günümüzün değişen ve gelişen dünya koşulları için en önemli yatırım koşullarından biridir. Teknoloji sürekli kendisini güncellediğinden bu alanda yapılacak yatırımlar için mevcut zamanda takılı kalınmayıp gelecekle ilgili planlar da sağlam bir şekilde yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar elde edilebilir. Teknolojik yatırımlar ile ilgili detaylı bilgi almak ve teknolojik yatırım hususlarında bir uzmanla çalışmak için Investurco ile iletişime geçebilir ve web sitesi üzerindeki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Türkiye Teknoloji Yatırımları

Türkiye teknoloji yatırımları, Türkiye`de gerçekleştirilebilecek ve günden güne artış göstermekte olan teknolojik yatırım koşullarını ifade etmektedir. Teknolojik alanda gelişme gösteren şirketlere genel anlamda yatırım yapmış olmak gelecekte büyük kârlara imza atmaktadır. Türkiye teknoloji yatırımları ile ilgili detaylı bilgi almak ve Türkiye teknoloji yatırımları hususlarında bir uzmanla çalışmak için Investurco ile iletişime geçebilir ve web sitesi üzerindeki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

Teknolojik ürün yatırım destek programı, KOSGEB`e bağlı Ar-Ge yenilik faaliyetlerine bağlı olarak ürün üretimleri ve üretilen ürünlerin ticaret aşamaları, orta – yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında bulunmakta olan ve cari işlem hesaplarına katkı sağlayacak ürünlerin üretimleri ve ticarileştirilme aşamalarının sağlanması amacıyla gerçekleştirilecek yatırımlara destek sağlamaktadır. Teknolojik ürün yatırım destek programı hakkında detaylı bilgi almak için Investurco ile iletişime geçebilirsiniz.

KOSGEB Teknoyatırım

KOSGEB Teknoyatırım, Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında verilen destekleri ifade etmektedir. KOSGEB Teknoyatırım başlığı ile ilgili detaylı bilgi almak için Investurco ile iletişime geçebilirsiniz.

KOSGEB Teknoloji Düzeyi Listesi

KOSGEB teknoloji düzeyi listesi, KOSGEB`in web sitesinde yer alan “Öncelikli Teknoloji Alanları Tablosu” başlığı altında yer almaktadır. KOSGEB teknoloji düzeyi listesine aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjj2OGe2crzAhXhSfEDHZdZBe0QFnoECAUQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.kosgeb.gov.tr%2FContent%2FUpload%2FDosya%2Fkobi-teknoyatirim%2F%25C3%2596ncelikli_Teknoloji_Alanlar%25C4%25B1_Tablosu.pdf&usg=AOvVaw1ghr13qMd5WIfhPG-r7K4X

Teknoyatırım Fizibilite Raporu Örneği

Teknoyatırım fizibilite raporu örneği, teknolojik yatırımların yapılabilirlik oranlarını gösteren raporların hazırlanması sürecini ifade eder. Fizibilite raporları sonucunda bir yatırımın hangi koşullarda yapılabilir olduğu, ne kadar sermaye gerektirdiği, hangi koşulların sağlanması gerektiği, hukuki süreçler gibi pek çok kavram incelenmiş olur. Fizibilite raporları çok detaylı incelenmesi gereken raporlar olduklarından hazırlanma süreçlerinde bir uzmandan yardım alınması çok faydalı olacaktır. Teknoyatırım fizibilite raporları ile ilgili detaylı bilgi almak için Investurco ile iletişime geçebilirsiniz.

Yatırımdestek.gov.tr

Yatırımdestek.gov.tr Türkiye`de yatırımlara yapılan devlet destekleri ve teşvikler ile ilgili detaylı bilgi alınabilecek web sayfalarından biridir. Aşağıda yer alan bağlantıdan web sayfasına erişim sağlayabilirsiniz.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwixur_P2srzAhW5Q_EDHfVOCJoQFnoECAcQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.yatirimadestek.gov.tr%2F&usg=AOvVaw0X7uVghSzLYPwgHAIaWjLQ

Paylaş:

Son Yazılar

Tarım Hibeleri

Tarım Hibeleri

Tarım Hibeleri, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Tarıma Yatırım, Geleceğe Yatırımdır” anlayışıyla sunulmaktadır. Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı

Pazar Araştırma Şirketleri

Pazar Araştırma Şirketleri

Pazar Araştırma Şirketleri, pazar araştırmalarını bireysel veya kurumsal müşterileri için gerçekleştirerek onlara en uygun planlama stratejileri oluşturmaktadır. Pazar araştırması genel

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB Kredi Başvurusu, KOSGEB tarafından girişimcilere girişimlerine yönelik amaçlarını gerçekleştirebilmeleri doğrultusunda sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından girişimci ve işletmelere sağlanmakta olan destekler

KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği

KOSGEB E-Ticaret Desteği, KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından e-ticaret işletmelerine sunulmakta olan