Dış Ticaret Danışmanlık

Dış Ticaret Danışmanlık

Dış ticaret danışmanlık hizmeti işletmelerin uluslararası pazarda daha verimli bir şekilde faaliyet göstermeleri için verilen destektir. Şirketleri ihracata hazırlar ve tüm sürecin yönetilmesini sağlarlar. Dış ticaret danışmanlık şirketleri ihracat yapacak firmada ihracat departmanı olmadığı ya da eksik kaldığı zamanlarda görev alır.

Dış Ticaret Danışmanının Görevleri

Dış ticaret danışmanı firmayı dış ticarete hazır hale getirir. Uluslararası alanda mal ya da hizmet satışı, yurtdışı temaslarında nasıl davranması gerektiği ve uluslararası ticareti düzenleyen yasalar hakkında bilgilendirmelerde bulunur. Özel sektörde ve kamu kurumlarında hizmet verebilmektedir. Genel görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

 • Dış ticaret danışmanlık hizmeti firma analizi, rekabet analizi, hedef pazar analizi, potansiyel müşteri listesi, hazır alıcı listesi ve ihracat veri tabanının hazırlığını yerine getirir.
 • Ürünlerin ulaştırılacağı hedef kitleyi belirler. İş geliştirme ve pazarlama konusunda danışmanlık yapar
 • İlgili fuarlarda yer alır, tanıtım faaliyetleri düzenler
 • Sektördeki rakiplerini ve iş uygulamalarını takip eder
 • Uzun vadeli bir yönetim stratejisi oluşturur
 • Uygun pazarı ve müşteriyi tespit ederek ihracat işlemlerinin daha verimli gerçekleşmesini sağlar
 • Şirket içi gerekli kaynaklara sahip olmayan firmalara yol gösterir
 • İthalat ve ihracat konusunda düzenlenen yasal düzenlemelere sadık kalır
 • Hizmet verilen kurumun gizliliğini korur

Dış ticaret yapan firmalar bu görevleri yerine getirebilecek; risk analizi yapabilen, dış politikaya hakim, veri tabanı sistemlerini kullanabilen, analitik düşünme yeteneğine hakim kişiler ile çalışmalarını yürütmektedir.

Dış Ticaret Danışmanının Sağladığı Avantajlar

Dış ticaret danışmanlık hizmeti firmalara çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Firmaların uluslararası pazarda yer edinebilmesi ve orada devamlı olarak kalabilmesi için danışmanlık hizmetleri sunarlar. Sağladıkları avantajlar şu şekildedir;

 • Dış ticaret firmaları KOBİ’lerin ürünlerinin uluslararası pazarda pazarlanmasını sağlar
 • Firmalar pazar araştırmaları ile toplam maliyeti görebildikleri için ekstra maliyeti önlemektedir
 • Şirket analizi yapabildikleri için doğru müşteri adaylarını tespit edebilmektedir
 • Şirketin kurumsallaşma yolunda yanında olarak dünya çapında kendini belli etmesini sağlayabilirler

Özellikle finansal işlevleri bakımından üreticinin ve yurtdışındaki müşterinin finanse edilmesini sağlarlar. KOBİ’ler bankalardan yeterince yararlanamadıkları için dış ticaret danışmanlarından yardım alabilirler. Daha uygun koşullarda kredi temin edebilmelerini sağlarlar. Özellikle yurtdışı mevzuatları çok karışık olduğu için şirketlerin sorun yaşamasına neden olabilir. Dış ticaret danışmanlık hizmeti veren firmalar ilgili mevzuatın daha yakından takip edilmesini sağlar.

Dış ticaret danışmanlığı Ankara ve daha pek çok ilde hizmet verebilir. Dış ticaret danışmanları hizmet verirken toplam 4 fonksiyonun ışığı altında hareket ederler. Bu fonksiyonlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Pazarlama
 2. Finansman
 3. Teknik
 4. İhracat

Bu fonksiyonlar eşliğinde ortaklarının üretimine katkıda bulunur ve sektörle ilgili işlemlerini kolaylaştırırlar.

Dış Ticaret Danışmanlık Ücretleri

İhracat danışmanlık hizmetleri firmanın standartları kapsamında değişiklik gösterebilir. Şirket ödeme ve teslimat gibi konuların belirlenmesi için firmamız ile iletişime geçmelidir.

İletişim